Członek komendy ds. organizacyjnych

9 września Zjazd Zwykły wybrał nową komendę. Na funkcję członka komendy ds. organizacyjnych wybrany został pwd. Andreas Szkoda. Druh Szkodzik zgodził się odpowiedzieć na kilka pytań:

 1. Dlaczego zgodził się druh kandydować na swoją funkcję?
  Zgodziłem się kandydować na funkcję, ponieważ poszukiwałem miejsca, gdzie mógłbym się przydać. Jest to też forma mojego podziękowania za wpływ jaki Hufiec i poznane przeze mnie środowiska miały na mnie w czasie mojego dorastania. Dzięki temu, że kiedyś „Dziadek” powiedział „jedziesz ze mną w czwartek na rajd” prawdopodobnie nie zostałem zwykłym wioskowym mieszkańcem, nudnej wioski. Przeżyłem w tym czasie mnóstwo przygód, nawiązałem wiele przyjaźni, nauczyłem się wielu przydatnych rzeczy. Za to wszystko chciałbym podziękować swoją służbą na rzecz Hufca.
 2. Jak się druh czuje z wyborem na tę funkcję?
  Objęcie funkcji członka komendy hufca ds. Organizacyjnych traktuję jako wyzwanie, które pozwoli mi rozwinąć swoje umiejętności organizacyjne. Wiem, że ludzie będą polegać na tym, że im coś zorganizuję, co będzie wywierać na mnie presję. Bardzo lubię pomagać ludziom i działanie w hufcu będzie spełnianiem mojej potrzeby pomaganiu ludziom
  i pracy.
 3. Jakie są druha zdaniem mocne punkty obszaru organizacyjnego?
  Mocnym punktem tego obszaru jest to, że jest opoką do działania, fundamentem, który pozwoli działać innym obszarom. Zawsze trzeba będzie zorganizować jakieś miejsce do biwakowania czy sprzęt do nocowania czy gotowania. To obszar podobny do basisty
  w zespole: „Jak jest to go nie słychać, jak go nie ma to słychać, że go nie ma”. Przekładając na organizację… Jeśli wszystko jest zorganizowane to biwaki, rajdy, zbiórki czy kursy mogą swobodnie realizować swoje zadania zgodnie ze swoim planem.
 4. Czy ma druh jakieś cele, główne zadania, które chciałby zrealizować w ciągu roku i całej kadencji w hufcu?
  Chciałbym, by Hufiec miał swoje miejsca, gdzie ludzie mogą się spotykać nie tylko ze względu na to, że jest zbiórka, ale też ze względu na to że to przyjazne miejsce (mimo tego, że budynek naszego Hufca znajduje się na obszarach przemysłowych które nie są zbyt atrakcyjne). Chciałbym też wykształcić w drużynowych i w konsekwencji w każdym członku naszego Hufca, umiejętność rozkładania każdego typu namiotu (czy to będzie „wysoka dycha” czy „ Kłechła” Arpenaz 4.1). Moim celem jest też stworzenie grupy kwatermistrzowskiej na wzór „Żubrowej” w której miałem ogromny zaszczyt funkcjonować. Z łezką w oku wspominam pracę na kwaterkach obozowych z „Dziadkiem”, druhem „Dzikim” (wiele się nauczyłem pod jego okiem, między innymi kilka węzłów), druhem „Kwatermistrzem” (Druhu Poskarcie, zawsze będzie druh dla mnie KwaterMistrzem).Podsumowując:
  – hufiec – jako miejsce przyjazne do którego harcerze chcą przychodzić
  – sprzęt – z którego harcerze będą mogli i potrafili korzystać

Według ustalonego Regulaminu Pracy Komendy i Komendanta Hufca, do zadań członka komendy ds. organizacyjnych należą:

1. Nadzór nad siedzibą hufca.
2. Nadzór nad przeprowadzaniem inwentaryzacji w hufcu.
3. Nadzór nad majątkiem hufca wraz z jego wypożyczaniem.

Skip to content